Aktualności
Od 1 lipca 2024 roku wejdzie w życie KSeF, czyli obowiązkowy Krajowy System e-Faktur stworzony przez Ministerstwo Finansów (MF). Jest to system teleinformatyczny, który jest administrowany przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) i służy do wystawiania, odbierania i przechowywania faktur ustrukturyzowanych. System ten funkcjonuje już od początku 2022 roku, lecz dotychczas jako całkowicie fakultatywny.
Z dniem 1 stycznia 2022 roku wchodzi w życie pakiet ustaw Polski Ład, a wraz z nim zmiany w rozliczaniu i opłacaniu składki zdrowotnej. Przewidziano w nim spore zmiany dotyczące wyliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne, jej rozliczenia i opłacenia. Ustawa ta wprowadza też nowy tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego oraz nową grupę osób zwolnionych z opłacania składki.
Z dniem 1 maja 2019 roku dość znaczącej zmianie uległy przepisy dotyczące zasad rejestrowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących. Wprowadzono do użytku nowy rodzaj kas rejestrujących - kasy on-line. Urządzenia te umożliwiają przekazywanie danych o sprzedaży rejestrowanej na kasach do systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Co istotne, dane te będą przekazywane on-line automatycznie i w czasie rzeczywistym dokonanej sprzedaży.
Ministerstwo Finansów już od kilku lat prowadzi działania, mające na celu uszczelnienia systemu podatkowego. Wdrożonych zostało wiele rozwiązań przeciwdziałających optymalizacjom podatkowym, szczególnie tym agresywnym. I coraz bardziej widoczne są pozytywne efekty podjętych decyzji. Planowane z kolei są następne uszczelnienia.
Który podatek jest najistotniejszy z punktu widzenia wpływów budżetowych i luki podatkowej?
Już za niecały miesiąc, tj. 30 kwietnia 2019 roku, mija termin na złożenie rocznego rozliczenia podatkowego PIT oraz jednocześnie uregulowanie ewentualnej kwoty dopłaty podatku. Jest jednak jeden wyjątek od tej reguły i dotyczy on terminu zapłaty związanego z rozliczeniem złożonym za pośrednictwem usługi „Twój e-PIT”.
Jakie są przewidziane formy płatności zobowiązania podatkowego, wynikającego z rozliczenia rocznego PIT?
Podatek ten należy wpłacić na rachunek bankowy urzędu skarbowego, przeznaczony do obsługi należności z tytułu PIT. Wymaganą kwotę należy uregulować przelewem lub gotówką, przy czym nie wszystkich obowiązuje taka dowolność.
W polskiej gospodarce coraz szerzej i częściej wdrażana jest cyfryzacja. Dostrzegamy ją już praktycznie na każdym kroku, coraz więcej spraw, a jednocześnie coraz poważniejszych, możemy załatwić za pośrednictwem Internetu, a niektóre z nich wyłącznie tą drogą. To nieunikniony, światowy trend i polska rzeczywistość też w tym kierunku zmierza. Coraz więcej możliwości stwarza nam też Ministerstwo Finansów, odpowiedzialne między innymi za rozliczenia podatkowe osób prawnych i fizycznych. Jednym z takich narzędzi są e-sprawozdania finansowe.
Czym są e-sprawozdania finansowe i dla kogo są przeznaczone?
Rada Ministrów przyjęła 5 marca 2019 roku projekt ustawy zmieniający matrycę stawek VAT. Celem projektu jest ujednolicenie i uproszczenie systemu, w myśl zasady 3P: prostota, przejrzystość oraz przyjazność stosowania.
Jakie są podstawowe założenia projektu?
Zmianie ulegnie sposób identyfikowania towarów i usług na potrzeby podatku VAT, dzięki czemu powstanie nowa matryca VAT, zakładająca uproszczenie całego systemu. Dodatkowo, wprowadzona zostanie Wiążąca Informacja Stawkowa, która ma być wykładnią stosowania stawek VAT.
Każdy przedsiębiorca dokonując rejestracji swojego przedsiębiorstwa w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (zwanej w skrócie CEiDG) musi podać szereg danych identyfikacyjnych, w tym między innymi dane dotyczące adresów, które będą miały związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest zadbać o to, by adresy widniejące we wpisie były aktualne, a w razie zmiany należy dokonać aktualizacji wpisu. Podstawą prawną do dokonywania wpisów jest ustawa z dnia 6 marca 2018 roku o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz.U. 2018 r. poz. 647)
Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami o rachunkowości (art. 52 ustawy o rachunkowości) termin na sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego za rok 2018 mija 31 marca 2019 roku, gdy rok obrotowy jednostki pokrywa się z rokiem kalendarzowym.
Z dniem 1 stycznia 2019 roku weszły w życie zmiany w ustawie o rachunkowości, wprowadzając kolejne możliwości uproszczeń w zakresie sprawozdawczości finansowej, jednak ich zastosowanie może nastąpić dopiero w odniesieniu do sprawozdań za rok 2019.
Od 1 stycznia 2019 roku obowiązują nowe regulacje w prawie podatkowym, wchodzące w skład tzw. Pakietu MŚP. Cały pakiet został pomyślany jako element wprowadzający w rzeczywistość gospodarczą ponad 50 uproszczeń, głównie dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
Jednym z jego elementów są nowe regulacje dotyczące możliwości skorzystania z tzw. ulgi na złe długi. Wprowadzona nowelizacja przewiduje znaczne skrócenie okresu, po upływie którego wierzytelność uznaje się za nieściągalną.
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec
Kancelaria Rachunkowa Libra Sp. z o.o. Sp. k.
61-806 Poznań
tel.: +48 607 782 404, +48 885 66 00 06
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.