W polskiej gospodarce coraz szerzej i częściej wdrażana jest cyfryzacja. Dostrzegamy ją już praktycznie na każdym kroku, coraz więcej spraw, a jednocześnie coraz poważniejszych, możemy załatwić za pośrednictwem Internetu, a niektóre z nich wyłącznie tą drogą. To nieunikniony, światowy trend i polska rzeczywistość też w tym kierunku zmierza. Coraz więcej możliwości stwarza nam też Ministerstwo Finansów, odpowiedzialne między innymi za rozliczenia podatkowe osób prawnych i fizycznych. Jednym z takich narzędzi są e-sprawozdania finansowe.
Czym są e-sprawozdania finansowe i dla kogo są przeznaczone?
To sprawozdania finansowe sporządzone w wersji elektronicznej, w odpowiedniej strukturze logicznej i formacie. Takie sprawozdania, od października 2018 roku, mogą sporządzać i składać jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), za wyjątkiem jednostek sporządzających sprawozdania finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR).
Ponadto, z tej formy sporządzania i wysyłania sprawozdań finansowych mogą korzystać przedsiębiorcy, podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych.
Jakie zmiany weszły w życie 13 marca 2019 roku?
Począwszy od 13 marca 2019 roku rozszerzeniu uległ zakres podmiotów uprawnionych do składania sprawozdań finansowych za pomocą aplikacji e-sprawozdania finansowe. Mogą to dodatkowo czynić inne jednostki (poza przedsiębiorcami), w szczególności osoby prawne wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS. Nie ma jednak przeciwwskazań by z rozwiązania tego korzystały również jednostki nie wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS.
Jak zatem powinny postępować podmioty wpisane do rejestru KRS by złożyć sprawozdanie w wersji elektronicznej?
Takie podmioty sporządzają sprawozdania finansowe i następnie podpisują je podpisem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym. Aby wysłać przygotowane sprawozdanie za pomocą aplikacji e-sprawozdania finansowe należy wygenerowany i podpisany plik xml pobrać na swój komputer i wysłać korzystając z udostępnionego przez Ministerstwo Sprawiedliwości programu eKRS. Skorzystanie z takiej opcji powoduje brak konieczności przekazywania sprawozdań finansowych do naczelników urzędów skarbowych.
A jak powinny postąpić podmioty nie wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS?
Ta grupa podmiotów (mogą to być organizacje, fundacje, koła gospodyń wiejskich, itp.) może sporządzić sprawozdanie finansowe w dowolnej formie (pdf., doc., jpg. lub xml), następnie podpisać je podpisem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym i przekazać je bezpośrednio do urzędu skarbowego za pośrednictwem aplikacji ePUAP lub na nośniku danych (np. pendrive).