• +48 607 782 404
  • +48 885 660 006
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Menu strony

Napisz do nas

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Nawet najprostsza forma rozliczania podatku może nastręczać trudności. Zajmiemy się tym za Ciebie, abyś nie zgubił się w zawiłościach prawa podatkowego.

Z punktu widzenia procentowej wysokości stawki podatkowej, ryczał od przychodów ewidencjonowanych – w skrócie ryczałt – jest najkorzystniejszą formą opodatkowania działalności gospodarczej. Z pominięciem wolnych zawodów, gdzie procentowa stawka podatkowa wynosi 20%, czyli jest wyższa od zasad ogólnych i podatku liniowego.

W przypadku większości przedsiębiorców, rozliczanie się na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego jest korzystniejsze, niż rozliczanie na zasadach ogólnych (KPiR, pełna księgowość czyli księgi handlowe oraz karta podatkowa). Są jednak sytuacje, w których ryczałt nie jest korzystną formą rozliczania się z US.

Z tej formy rozliczania mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy prowadzą samodzielną działalność gospodarczą lub w formie spółki cywilnej i ich przychody w ciągu roku nie przekroczyły kwoty 150,000 Euro.

Osoby wynajmujące mieszkania i lokale użytkowe mogą rozliczać się z US w oparciu o ryczałt ewidencjonowany. Nie trzeba w tym przypadku zakładać działalności gospodarczej.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oblicza się od przychodów bez pomniejszania ich o koszty ich uzyskania. W przypadku czynnego podatnika podatku VAT nie zawsze jest to forma korzystna.

Z tej formy opodatkowania mogą korzystać tylko osoby fizyczne uzyskujące przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie lub w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.

W ofercie Kancelarii Rachunkowej „LIBRA” jest między innymi kwalifikowanie przychodów na potrzeby wymiaru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodów ewidencjonowanych.

Kancelaria Rachunkowa Libra Sp. z o.o. Sp. k.

ul. św. Marcin 29/8
61-806 Poznań
tel.: +48 607 782 404, +48 885 66 00 06
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Przygotowywanie bilansów

bilans

Karta podatkowa

Karta podatkowa - istotne zmiany

Od maja 2011 roku podatnicy z kolejnych grup zawodowych prowadzący małe przedsiębiorstwa rozliczający PDOF na zasadach karty podatkowej są zobowiązani do stosowania kas fiskalnych.

Poradnik - Polecane artykuły

Jak zwiększyć koszty prowadzenia działalności

Z jednej strony wszystkim zależy na zwiększaniu obrotów i zyskowności. Z drugiej strony zwiększenie dochodów wiąże się ze zwiększeniem podatków, a w ekstremalnej sytuacji zwiększenia również stawki podatku. Jednym z podstawowych sposobów na obniżenie „dochodowości” jest zwiększenie kosztów prowadzenia działalności.

Jak uniknąć drugiego progu podatkowego, czyli jak nie płacić wysokich podatków?

Po przekroczeniu kwoty dochodu 85,528 zł przechodzimy na stawkę 32% od nadwyżki. W ciągu roku kalendarzowego można mniej więcej zaplanować dochód na koniec roku i w odpowiednim momencie interweniować, by nie przekroczyć kwoty 85,528 zł.

Mały Podatnik: metoda kasowa rozliczania podatku VAT, czyli jak nie płacić VATu od niezapłaconych faktur

Największą bolączką polskiego biznesu są nieterminowe, opóźnione płatności za faktury. A VAT od wystawionych faktur trzeba do Urzędu Skarbowego odprowadzić. Często przedsiębiorcy mają poważny problem z zapłaceniem VATu za faktury, których kontrahenci nie zapłacili. Jak tego uniknąć?

zadzwon do nas