Już za niecały miesiąc, tj. 30 kwietnia 2019 roku, mija termin na złożenie rocznego rozliczenia podatkowego PIT oraz jednocześnie uregulowanie ewentualnej kwoty dopłaty podatku. Jest jednak jeden wyjątek od tej reguły i dotyczy on terminu zapłaty związanego z rozliczeniem złożonym za pośrednictwem usługi „Twój e-PIT”.

Jakie są przewidziane formy płatności zobowiązania podatkowego, wynikającego z rozliczenia rocznego PIT?

Podatek ten należy wpłacić na rachunek bankowy urzędu skarbowego, przeznaczony do obsługi należności z tytułu PIT. Wymaganą kwotę należy uregulować przelewem lub gotówką, przy czym nie wszystkich obowiązuje taka dowolność.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, zobowiązane jednocześnie do prowadzenia ksiąg rachunkowych lub prowadzenia podatkowej książki przychodów i rozchodów, mogą tylko w sposób bezgotówkowy rozliczać podatki związane z działalnością gospodarczą. Wymóg ten nie dotyczy tylko mikroprzedsiębiorców (w rozumieniu prawa przedsiębiorców), gdyż oni mogą opłacać zobowiązania podatkowe zarówno bezgotówkowo, jak i w formie gotówkowej.

Podatnik, który decyduje się opłacić podatek w formie gotówkowej, może tego dokonać bezpośrednio w kasie urzędu skarbowego, jak i u innych zajmujących się obsługą kasową. Natomiast wpłaty bezgotówkowej dokonuje się w banku lub innej instytucja obsługującej tego typu płatności.

Dozwolone jest wykonanie przelewu z konta w banku, instytucji kredytowej, unijnej instytucji płatniczej lub unijnej instytucji pieniądza elektronicznego.

Kto może dokonać zapłaty podatku?

Z zasady podatnik sam i z własnych środków powinien dokonać zapłaty podatku wynikającego z rozliczenia rocznego. W przypadku gdy małżonkowie rozliczają się wspólnie, odpowiadają oni solidarnie za powstały podatek, tym samym każdy z nich ma prawo i obowiązek uregulować należną kwotę. Gdy jeden z małżonków umrze przed dokonaniem zapłaty, drugi przejmuje pełną odpowiedzialność za dokonanie rozliczenia. Natomiast wyłączona jest odpowiedzialność spadkobierców.

Istnieje jeszcze możliwość zapłaty podatku przez osobę trzecią. Może tego dokonać członek najbliższej rodziny (małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, rodzeństwo, ojczym lub macocha). Druga możliwość to dokonanie zapłaty przez inny podmiot, o ile kwota zobowiązania nie przekracza 1.000 złotych (w ten sposób w konta spółki jawnej czy komandytowej można uregulować podatek za wspólnika). Limit 1.000 złotych nie obowiązuje jednak spółki cywilnej, gdyż spółka taka nie może mieć własnego konta, a jedynie wspólne konto wspólników. Tym samym do dokonywania płatności jest ono traktowane jako konto podatnika.

Jakie są ustawowe terminy płatności podatku wynikającego z rocznego zeznania podatkowego?

Termin zapłaty podatku, wynikający ze złożenia deklaracji PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 za rok 2018, upływa w dniu 30 kwietnia 2019 roku.

Podatek nieuregulowany w tym terminie staje się zaległością podatkową. Tym samym od następnego dnia roboczego po terminie płatności, nalicza się odsetki ustawowe (aktualnie 7% w sakli roku). Nie podlegają one doliczeniu i wpłacie, gdy ich wysokość nie przekroczy 8,70 złotych.

Każda powstała zaległość może być dochodzona w drodze administracyjnego postępowania egzekucyjnego. Podstawą do prowadzenia takiej egzekucji jest samo zeznanie podatkowe. Warunkiem wszczęcia takiego postępowania jest tylko wysłanie upomnienia do podatnika. Co istotne, urząd skarbowy ma prawo umorzyć zaległość nie przekraczającą 58 złotych bez powiadamiania podatnika.

A co z terminem zapłaty podatku dla zeznań rocznych złożonych elektronicznie za pomocą usługi „Twój e-PIT”?

Otóż dla tej grupy podatników przewidziano odstępstwo od daty 30 kwietnia 2019 roku, jako terminu powstania zobowiązania podatkowego. W przypadku tych podatników, osoby które same nie uregulują wyliczonego zobowiązania, otrzymają informację z urzędu skarbowego o konieczności uregulowania podatku w terminie 7 dni od jej doręczenia. Dotrzymanie tego terminu będzie równoznaczne z terminowym opłaceniem podatku.