Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami o rachunkowości (art. 52 ustawy o rachunkowości) termin na sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego za rok 2018 mija 31 marca 2019 roku, gdy rok obrotowy jednostki pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Z dniem 1 stycznia 2019 roku weszły w życie zmiany w ustawie o rachunkowości, wprowadzając kolejne możliwości uproszczeń w zakresie sprawozdawczości finansowej, jednak ich zastosowanie może nastąpić dopiero w odniesieniu do sprawozdań za rok 2019.

Roczne sprawozdania finansowe za rok 2018 muszą być bezwzględnie sporządzone w wersji elektronicznej oraz opatrzone podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym e-PUAP (na podstawie art. 45 ust. 1f ustawy o rachunkowości). W przypadku jednostek wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS sprawozdania sporządza się w strukturze logicznej oraz formacie udostępnionym na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Publikacja tych struktur oraz formatu nastąpiła w dniu 3 września 2018 roku.

Osoby fizyczne będące podatnikami PIT zobowiązanymi do sporządzania sprawozdań finansowych mogą korzystać z przygotowanej przez Ministerstwo Finansów aplikacji e-Sprawozdania Finansowe.

Przy sporządzeniu sprawozdania finansowego za rok 2018 należy pamiętać, iż wybór elementów wchodzących w skład tegoż sprawozdania uzależniony jest od typu jednostki, jej statusu w rozumieniu ustawy o rachunkowości oraz wyboru możliwych do zastosowania uproszczeń (dotyczy to jednostek mikro, jednostek małych oraz organizacji pozarządowych, w tym fundacji i stowarzyszeń).

 

Tabela nr 1 – Składniki podstawowej wersji sprawozdania finansowego

 Wprowadzenie do sprawozdania finansowego

 Bilans

 

Rachunek zysków i strat (wariant kalkulacyjny lub porównawczy)

Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym

Rachunek przepływów pieniężnych (metoda bezpośrednia lub pośrednia)

 Dodatkowe informacje i objaśnienia

 

W ustawie o rachunkowości przewidziane są uproszczenia w kwestii obowiązkowego zakresu sprawozdawczości finansowej. Aby z nich skorzystać należy zgodnie z ustawą spełniać kryteria jednostki mikro, jednostki małej bądź organizacji pozarządowej (w tym fundacje i stowarzyszenia).

Jednostką mikro (w myśl ustawy o rachunkowości) mogą być min. spółki kapitałowe (sp. z o.o. i sp. akcyjne), które w roku za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy (w przypadku nowych podmiotów – w roku obrotowym, w którym rozpoczęły działalność) nie przekroczyły co najmniej dwóch z trzech wielkości (tabela nr 2).

 

Tabela nr 2 – Kryteria uznania za jednostkę mikro

Suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego

1.500.000,00 zł

Wielkość przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy

3.000.000,00 zł

Średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty

10 osób

 

 

Uproszczeń w sprawozdawczości finansowej przewidzianych dla jednostek mikro w odniesieniu do danych za rok 2018 nie mogą stosować osoby fizyczne oraz spółki osób fizycznych (cywilne, jawne, partnerskie). Możliwość taka pojawi się w odniesieniu do sprawozdań za rok 2019.

 

Jednostką małą (w myśl ustawy o rachunkowości) mogą być min. spółki kapitałowe (sp. z o.o. i sp. akcyjne), osoby fizyczne czy spółki osób fizycznych, które w roku za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy (w przypadku nowych podmiotów – w roku obrotowym, w którym rozpoczęły działalność) nie przekroczyły co najmniej dwóch z trzech wielkości (tabela nr 3).

 

Tabela nr 3 – Kryteria uznania za jednostkę małą

Suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego

17.000.000,00 zł

Wielkość przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy

34.000.000,00 zł

Średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty

50 osób

 

W odniesieniu do sprawozdań za rok 2019 obowiązywać będą nowe progi (tabela nr 4)

 

Tabela nr 4 – Kryteria uznania za jednostkę małą od 1 stycznia 2019 roku

Suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego

25.500.000,00 zł

Wielkość przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy

51.000.000,00 zł

Średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty

50 osób