Od 1 stycznia 2019 roku zacznie obowiązywać ulga w opłacaniu składek ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców. Uchwalona została w dniu 20 lipca 2018 roku ustawa, która te kwestie sankcjonuje. Jest to finalizacja pomysłu, który dla małych przedsiębiorców uzależnia wysokość płaconej składki od wielkości przychodu.

Kto będzie mógł skorzystać z tego rozwiązania?

Powołana wyżej ustawa precyzuje, iż z obniżonych składek ZUS skorzystać będą mogli przedsiębiorcy, którzy w roku poprzedzającym osiągnęli przychody nie przekraczające 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. Pułap przychodów dla roku 2019 przedstawia tabela nr 1.

Wielkość minimalnego wynagrodzenia w roku poprzednim Współczynnik Wielkość maksymalna przychodu
2 100,00 30 63 000,00

Tabela nr 1. - Limit przychodu dla roku 2019

Czy wszystkie składniki składek ZUS ulegną obniżeniu?

Ustawa wprowadzająca możliwość obniżenia składki ZUS dotyczy tylko składek społecznych i składek na Fundusz Pracy. Składka zdrowotna będzie opłacana według zasad obowiązujących do tej pory.

Czy każdy przedsiębiorca będzie mógł z tego rozwiązania skorzystać?

Aby z tego rozwiązania skorzystać nie można prowadzić rozliczeń w formie karty podatkowej. Ponadto nie można korzystać z preferencyjnych składek ZUS oraz wykonywać działalności na rzecz swojego byłego pracodawcy. Istnieje jeszcze minimalny okres prowadzenia przedsiębiorstwa w roku poprzednim i wynosi on minimum 60 dni.

Czy obniżony ZUS będzie obowiązywał tak długo, jak długo przedsiębiorstwo nie przekroczy progu przychodowego?

Tutaj też jest pewne ograniczenie, otóż z obniżonego ZUS-u, nawet gdy nie przekroczymy progu przychodów, można korzystać przez okres maksymalnie 3 lat w każdym 5-letnim okresie. W praktyce, przez kolejne 2 lata (po 3 latach obniżonego ZUS) przedsiębiorca opłacać będzie pełen ZUS, by ponownie z ulgi skorzystać od 6-ego roku.

Kto i jak wyliczy wysokość obniżonej składki?

Przedsiębiorca, który nie przekroczy progu przychodu, jest zobowiązany sam wyliczyć składki ZUS. Wynikają one bezpośrednio z wysokości osiągniętego przychodu. Do wyliczenia potrzebne są dwa współczynniki. Najpierw określamy przeciętny miesięczny przychód w roku poprzednim (dzielimy wielkość osiągniętego przychodu przez liczbę dni prowadzenia działalności i mnożymy przez 30 dni) oraz współczynnik na dany rok kalendarzowy (dzielimy wielkość prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia przez wielkość minimalnego wynagrodzenia oraz mnożymy przez 0,24). Po wyliczeniu tych dwóch wielkości obliczamy podstawę wymiaru składek. Tabela nr 2 określa przykładowe wielkości wyliczenia składek.

Roczny przychód z tytułu prowadzenia dział. gospod. w poprzednim roku 50 000,00
Liczba dni prowadzenia dział. gospod. w poprzednim roku 365
Przeciętny miesięczny dochód 4 109,59
Podstawa składek ZUS 2 116,99
Wysokość składki ZUS (ubezpieczenie społeczne bez chorobowego) 617,95
Prognozowane przeciętne średnie wynagrodzenie 4 765,00
Minimalne obowiązujące wynagrodzenie 2 220,00
Współczynnik 0,5151

Tabela nr 2. - Przykład obliczenia wysokości składki dla przychodu w wysokości 50.000 zł.